Počet výsledků: 161

Otevřít filtraci

Katétr pro peritoneální dialýzu neboli peritoneální katétr je tenká plastová trubička, kterou lékaři některým pacientům s chronickým onemocněním ledvin zavádějí do tzv. peritoneální dutiny (ta se nachází v oblasti břicha). Peritoneální katétr se používá k peritoneální dialýze. Viz také katétr, peritoneální dialýza.

Peritoneální dialýza je léčebná metoda, při které jsou z organismu odstraňovány odpadní produkty metabolismu, které se v krvi hromadí při selhání ledvin. Peritoneální dialýza je jednou z metod náhrady funkce ledvin. V principu se jedná o dialýzu krve, přičemž jako dialyzační membrána je využívána pobřišnice (lat. peritoneum) – přirozená membrána uvnitř pacientova těla). Dialyzační tekutina je do břišní dutiny přiváděna trvale zavedeným peritoneálním katétrem. Viz také peritoneum, dialýza, katétr pro peritoneální dialýzu.

Peritoneální katétr je zkrácený název pro katétr pro peritoneální dialýzu. Viz také peritoneum, katétr.

Dialýza (v souvislosti s lékařstvím) je zkrácený název pro hemodialýzu. V pravém slova smyslu je však dialýza fyzikální proces, při němž jsou z roztoku odstraňovány miniaturní částečky (přesněji řečeno malé molekuly a ionty) tak, že dialyzovaný roztok je oddělen od většího objemu jiného roztoku polopropustnou membránou, kterou malé molekuly a ionty procházejí. Po uplynutí nějaké doby se koncentrace malých molekul a iontů v obou roztocích vyrovnají. Výrobci dodávají polopropustné dialyzační membrány s definovanou velikostí pórů, pomocí nichž lze poměrně přesně zvolit hranici mezi velikostí molekul, které mají být z roztoku odstraněny, a naopak těmi, které v něm mají zůstat. Princip dialýzy se v lékařství využívá při výše zmíněné hemodialýze, kdy dialyzovaným materiálem je pacientova krev.

Katétr, katetr neboli cévka je tenká trubička či hadička vyrobená ze speciálního materiálu, kterou lékaři využívají k mnoha různým účelům: např. k vyšetřování, podávání látek a léků, vyplachování či vyprazdňování tělních dutin. Katétry bývají nejčastěji zaváděny do těla (resp. do nějakého dutého orgánu, například do močového měchýře) při léčbě nějakého onemocnění nebo během operace. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz katétr.

Srdeční katetrizace je zákrok, při kterém je katétr zaveden do velké žíly (např. v tříslech) a žilním systémem je vsunut až do srdce. Prostřednictvím zavedeného katétru pak lékař může provést potřebná vyšetření (například biopsii srdečního svalu, kdy je prostřednictvím malých kleštiček odebrán nepatrný vzorek srdeční svalové tkáně). Srdeční katetrizace je mikroinvazivní zákrok, při němž obvykle postačuje lokální anestezie v místě vstupu katétru.

Močový katétr je dutá, do jisté míry ohebná trubice, která odvádí moč z močového měchýře a vede do sběrného sáčku. Močové katétry se vyrábějí v mnoha různých velikostech a typech, a mohou být vyrobeny z gumy, plastu (PVC) nebo silikonu. Zavedení močového katétru je obvykle nutné u pacientů, kteří z různých důvodů nemohou sami vyprazdňovat svůj močový měchýř (např. po chirurgickém zákroku, při retenci moči apod.). Viz také moč, katétr.

Peritoneální tekutina je čirá, slámově zbarvená tekutina, která je vylučována buňkami pobřišnice (peritonea). Za normálních okolností je v peritoneální dutině přítomno několik mililitrů peritoneální tekutiny, která zvlhčuje povrch nástěnné pobřišnice i útrobní pobřišnice a umožňuje jim klouzat po sobě, protože trávicí trakt během trávicích procesů mění svůj tvar. Při některých onemocněních (např. při pravostranném srdeční selhání, jaterní cirhóze nebo zhoubném nádoru vaječníků) je množství peritoneální tekutiny zvýšené (ascites). Viz také pobřišnice (lat. peritoneum).

Peritoneální dutina neboli pobřišnicová dutina je uzavřený „prostor“ (zcela nepatrný, proto je uveden v závorkách), který se nachází mezi nástěnnou pobřišnicí a útrobní pobřišnicí a je vyplněn peritoneální tekutinou. Viz také pobřišnice (lat. peritoneum).

Peritoneální laváž je výplach pobřišnicové dutiny, který se používá: za účelem diagnostiky – např. zda nedošlo k vnitřnímu krvácení při tupém poranění břicha (třeba po autonehodě), k získání vzorku buněk pro cytologické vyšetření apod., za účelem léčby – např. chemoterapie zhoubných nádorů pobřišnice, léčba zánětu pobřišnice apod. Viz také pobřišnice (lat. peritoneum), laváž.

Zobrazeno 1 až 10 z 161

Počet výsledků